מטוס אצטק 23E-PA

מטוס אצטק מדגם PA-23E הוא מטוס ותיק שמגיע אלינו מארצות הברית, שם הוא מיוצר כבר שנים בגרסאות שונות על ידי חברת Piper, אחת החברות המובילות בתחום התעופה האזרחית והצבאית. המטוס יוצר לראשונה בשנות החמישים של המאה הקודמת ושימש בתחילה כמטוס שירות בבסיסי הצבא האמריקאי ובבסיסים של צבאות אחרים ברחבי העולם. הוא נולד בשם Piper PA-23 ומאוחר יותר ניתן לו השם אצטק, שמלווה אותו עד היום.

קצת היסטוריה
בשנות השישים רכש הצבא האמריקאי 20 מטוסי אצטק מחברת Piper. החברה התאימה ועיצבה את המטוסים על פי שינויים שדרש הצבא. בין היתר הרחבה של תא הנוסעים וחיזוק של מנועי המטוס כך שהמטוס יוכל לשהות בעבר במשך זמן רב.

בשנות השבעים הציגה חברת Piper שדרוגים נוספים במטוס האצטק. היא הרחיבה אף יותר את תא הנוסעים שהיה קטן והובילה לשינוי שיספק את המקום להטסת חמישה נוסעים כיום.

במהלך השנים שודרג המטוס עוד מספר פעמים. בעיקר הושם דגש על חיזוק המנוע שלו, הגדלת נפח תא הטיסה ויצירת מקום מרווח למספר נוסעים. המטוס יכול לשמש למגוון רחב של שימושים, אך המייחד אותו הוא העובדה שהוא מסוגל לטוס מספר שעות בזכות מערכות הדלק המתוחכמות שלו.

כתוצאה מכך הוא נחשב למטוס אהוד עבור חברות תעופה פרטיות קטנות שמציעות טיסות עסקיות לאנשי עסקים, טיסות צבאיות קצרות וטיסות צילום ומיפוי. בארץ ומחוצה לה משמש מטוס האצטק לטיסות ליעדים קרובים בתוך המדינה ולעיתים גם מחוצה לה.

סטטיסטיקת התאונות במטוסי האצטק מראה על מספר תאונות מינימלי מאד, אלו התרחשו בעיקר בשנות השבעים אז עבר המטוס לא מעט שינויים ושדרוגים. כיום המטוס נחשב לבטוח מאד לטיסה ומספר התאונות בהן מעורב מטוס אצטק קטן מאד.

האצטק כיום מסביב לעולם
מטוס האצטק משרת עדיין מספר גדול של צבאות בכל רחבי העולם. הוא מהווה חלק מצי התעופה של צבאות ארגנטינה, בוליביה, ברזיל, ארצות הברית, ספרד, קוסטה ריקה, הונדורס, מקסיקו, אל סלבדור, קמרון ואוגנדה.
גם בישראל ניתן למצוא מטוסי אצטק שנותנים שירות באמצעות חברות תעופה פרטיות לגופים ציבוריים ופרטיים.

האצטק בשירות בישראל
מטוס האצטק PA- E23 משרת בישראל גופים רבים שנעזרים בו לצרכי מחקר, צילום ומיפוי. בין היתר המטוס הזה משמש להטסת מערכת הצילום של מרכז מיפוי ישראל (מפ"י). למטוס יש פתח צילום גדול ברוחב של 50 ס"מ, שמאפשר לצלם במהלך טיסה באיכויות גבוהות מאד.

לצד השירות שהוא נותן למערכות מיפוי וצילום שונות, הוא משמש כאמור להטסה של אנשים. המטוס מאפשר הטסה של עד חמישה נוסעים. בגלל האפשרות להטיס מספר קטן של אנשים למקומות מרוחקים יחסית, כלומר ליעדי חו"ל קרובים לישראל, משכירות חברות פרטיות את מטוסי האצטק לצרכי טיסות מחקר, טיסות עסקים, להטסת אנשים רבי מעלה ולהטסה של מבקרים בארץ.

רוצה שנצור אתך קשר? השאר פרטים או התקשר - 03-50-800-40

עדיין אין תגובות.

השאר תגובה

עליך להיות מחובר על מנת לפרסם תגובה